پروژه کارآفرینی تولید ادوات کشاورزی(دیسک افست)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پروژه کارآفرینی تولید ادوات کشاورزی(دیسک افست) :

پروژه کارآفرینی تولید ادوات کشاورزی(دیسک افست)در 43 صفحه ورد قابل ویرایش- 1 مقدمه :

اتخاذ تدابیر و روش های علمی جدید کشاورزی و بکار بردن ماشین ها و ادوات کشاورزی مدرن که بتواند ضمن تولید بیشتر, محصولاتی ارزان قیمت را روانه بازار نماید , مساله اساسی اقتصاد کشاورزی دنیای امروز است. زیرا با آسان شدن عملیات تولیدی و افزایش بازده از طریق مکانیزه کردن کشاورزی, می توان ضمن بهره برداری بهینه از سطح زیر کشت, از خارج شدن مقدار زیادی ارز از کشور نیز جلوگیری نمود.

دلایل اساسی مکانیزه شدن کشاورزی را می توان در سه عامل بالا بودن سطح دستمزد, صرفه جویی در عملیات تولیدی و بهبود کیفی محصول خلاصه نمود. مکانیزاسیون یکی از مسائل اساسی است که همواره مورد توجه مدیران و برنامه ریزان بخش کشاورزی می باشد. در بین ادوات مختلف کشاورزی که در راستای این هدف از آنها استفاده می شود, بخش عمده ای به خاک ورزها اختصاصمی یابد که بطور مشخصبه دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم شده اند. خاک ورزهای ثانویه بمنظور تهیه بستر مناسب, پایدار و مطمئن برای بذور بکار گرفته می شوند. این ادوات پس از شخم زدن اولیه, وارد زمین شده و موجب نرم شدن, فشردن و بسته شدن محفظه های خاک می گردند.

گزارش حاضر مطالعات امکان سنجی مقدماتی اداوت کشاورزی و بطور خاصتولید دیسک افست 32,28 و 36 پره میباشد. مطابق عرف , ابتدا محصول مورد نظر به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسیهای لازم بر بازار, شرح تولید و در نهایت ظرفیتهای اقتصادی و حجم سرمایهگذاری مورد نیاز برای اجرای طرح, برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران محترم بتوانند اطلاعات اولیه مورد نیاز را کسب نموده و در جهت انجام سرمایه گذاری اقتصادی اقدام نمایند. امید است اینگونه از مطالعات در راستای توسعه کشاورزی کشورمان مثمر ثمر باشد.1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

تولید ادوات کشاورزی ( دیسک افست )محل اجرا :

1 – 3 – مشخصات متقاضیان :

نام


نام خانوادگی


مدرک تحصیلی


تلفن


1 – 4 – دلایل انتخاب طرح :

بشر از سالیان بسیار دور, همواره به طرق مختلف سعی در تأمین غذای خود و دامهایش را داشته و در طی اعصار گوناگون از شیوه های مختلفی استفاده کرده که همواره سیری صعودی به سمت افزایش عملکرد محصول را داشته است.

این روند که شاید بتوان ابتدای آن را به ده هزار سال پیش نسبت داد را مکانیزاسیون کشاورزی می نامند. مکانیزاسیون کشاورزی به معنای مکانیکی کردن عملیات کشاورزی است و دارای دو معنای عام و خاصمی باشد که معنای خاصآن صرفاً شامل تکنولوژی ماشینی و مسائل مرتبط با آن در کشاورزی است. در حالیکه معنی عام مکانیزاسیون تمامی مسائل و تجزیه و تحلیل های کلی مرتبط با کشاورزی و مدیریت آن ها را شامل می شود.

مکانیزاسیون را می توان چنین تعبیر کرد که "مکانیزاسیون, استفاده از تکنولوژی روز در کشاورزی برای توسعه پایدار است". اهداف مکانیزاسیون را می توان چنین برشمرد:

- افزایش تولید

- کاهش هزینه ها

- کاهش سختی کار کشاورزی و افزایشجذابیت آن

- افزایش بهره وری از نیروهای کارگری

- افزایش کیفیت کار زراعی و امکان انجام آن در کمترین مدت زمان

- انجام به موقع عملیات کشاورزی

در اجرای مراحل مختلف عملیات کشاورزی, اهمیت خاک ورزی بعنوان یکی از ارکان اصلی در افزایش عملکرد کشاورزی بر کسی پوشیده نیست. بکارگیری روش های نوین خاک ورزی, از جنبه بهبود کیفی و کاهش فرسایش خاک, حائز اهمیت است. در عوامل خاک ورزی عوامل مختلفی از جمله خرد شدن یکنواخت کلوخ ها, حفظ رطوبت, مواد آلی خاک, تسطیح, کاهش فرسایش و ... دارای اهمیت بسزایی است. لذا بخش وسیعی از مبحث مکانیزاسیون همیشه با بهبود شرایط خاک ورزی ارتباط دارد و اهمیت این مطلب از دید کارشناسان و صاحب نظران بخش کشاورزی, پوشیده نمانده است.

نکته قابل توجه اینست که چه در عملیات خاک ورزی و چه در بخش های دیگر, استفاده از روش هایی که ضمن ایجاد تحولات مورد نیاز از سرعت بالایی برخوردار باشد, کاملا موثر است. صنعتی شدن )مکانیزاسیون ( در زمین های زراعی و باغی به بهبود کیفی تولید, افزایش بهره وری و درآمد کشاورزان منجر می شود, اما وجود مشکلات وتنگناهای فراوان در بخش های صنعت , کشاورزی و خدمات , موجب کندی در تحقق این امر شده است . از جمله تنگناهایی که سبب شده از یک طرف بخش کشاورزی و از سوی دیگر بخش صنعت نتوانند ماشین های کشاورزی و ادوات مورد نیاز را مطابق با استانداردهای بین المللی و با حفظ کیفیت مطلوب تولید کنند, کمبود و یا فقدان دانش و اطلاعات و تحقیقات بنیانی در زمینه نیازهای فنی و مهندسی کشاورزی است . ایران تاکنون به شاخصی که برای ماشین آلات کشاورزی در نظر گرفته شده , نرسیده است , در حالی که بیشتر صنایع از لحاظ کمی وکیفی پیشرفت مطلوبی داشته و از چارچوب ساختار دولتی خارج شده اند. علاوه بر بحث فناوری , مسایل اجتماعی و فرهنگی بهره برداران کشاورزی وکاربران ماشین های کشاورزی نیز از موانع موجود در توسعه مکانیزاسیون این بخش به شمار می رود. ساختار اجتماعی و فرهنگی جامعه روستایی ایران و دور ماندن بیشتر آنها از آثار تحولات علمی در زمینه پیشرفت های کشاورزی , سبب شده تا شیوه تولید در بسیاری از روستاها همچنان مبتنی بر سنت ها و روش های ابتدایی باشد.

هرچند در طول برنامه های پنجساله اول, دوم و سوم توسعه کشور, با ورود تعدادی از ماشین ها و ادوات کشاورزی سازگار با شرایط کشور, تحول مطلوبی در آماده ساختن ذهنیت و جلب نظر زارعان نسبت به قبول توصیه های مراجع و اعمال روش های نوین ایجاد شد, اما این اقدامات هنوز کافی نیست . بنابراین در برنامه پنجساله چهارم , هماهنگی جدی تر فعالیت های تحقیقاتی , آموزشی و ترویجی با واحدهای اجرایی بخش کشاورزی در حال اجرا است.

با توجه به گسترش مکانیزاسیون در سطح اراضی کشاورزی و لزوم توسعه آن طبق برنامه چهارم تنظیمی برای دستیابی به افزایش و بهبود کمی وکیفی محصولات کشاورزی و لزوم استفاده از ابزار و ادوات و ماشین آلات کشاورزی جدید, افزایش اطلاعات و مهارت کاربران و بهره برداران از کاربرد این ادوات و ماشین آلات ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

فقدان دانش و مهارت های لازم از یک طرف باعث کاهش عمر ماشین آلات و ادوات, زیان مستقیم اقتصادی و از دست رفتن سرمایه می گردد و از طرفی بخصوصعدم آگاهی از نحوه صحیح تنظیمات و کاربرد آنها متناسب با شرایط مختلف باعث کاهش بهره گیری لازم از دستگاه ها و افت تولیدات و در آمد بهره برداران خواهد شد که در نهایت عدم موفقیت در مکانیزاسیون و توسعه کشاورزی را در پی خواهد داشت. هر چند در برنامه های ترویجی که تا کنون تنظیم و اجرا می شده , مکانیزاسیون به عنوان سرفصل آموزشی منظور نگردیده گزارش است ولی در قالب آموزش زراعت های مختلف ادوات مکانیزاسیون و بخصوصخاک ورزی, آموزش و ترویج انجام می شده است.

اهمیت امر مکانیزاسیون و تخصصی بودن آن با توجه به توسعه روز افزون برای بهرهگیری لازم و تضمین موفقیت در امر توسعه کشاورزی ایجاب می نماید که به این مهم به صورت ویژه و تخصصی نیز توجه کافی مبذول گردد تا بتوان به موفقیت و اهداف مورد انتظار امیدوار شد.

1 – 6 - وضعیت و میزان اشتغالزایی :

تعداد اشتغالزایی این طرح 12 نفر میباشد .

معرفی شرایط صادرات

با ایجاد شرایط رقابتی بسیار سخت در جهان امروز, فراهم آوردن شرایط مساعد جهت صادرات یک محصول, ملزومات خاصخود را می طلبد. موارد رقابتی مانند کیفیت محصول, قیمت محصول و خدمات پس از فروش, و در سطحی بالاتر, برنامه ریزی و ایجاد تیم های هدفمند تحقیق و توسعه در جهت بهبود و یا ایجاد تکنولوژی تولید و فعالیت در مسیر های مرتبط, مدیریت هدفمند با نگرش بلند مدت, تعیین استراتژی مناسب در برخورد با عملکرد رقبا و در سطحی وسیع تر حمایت هدفدار دولت و متولیان امر, از جمله مواردی است که بر ایجاد بستر مناسب جهت صادرات تاثیر گذار می باشد.

بدلیل نبود بسیاری از موارد فوق که بر گرفته ازعدم وجود مدیریت قوی بمنظورهدایت بسوی اهداف از پیش تعیین شده است, عدم دسترسی به تکنولوژی تولید روز را می توان بعنوان یکی از اثرات منفی ایجاد شده, جدای از مبحث قیمت, کیفیت, خدمات پس از فروش و ...

مشاهده نمود. بررسی روند گسترش تکنولوژی های پیشرفته تولید در کشورهای اروپایی که حاصل برنامه ریزی و صرف هزینه هدفمند جهت رسیدن به یک هدف مشخصمی باشد و نهایتا منتج به کیفیت بهتر و قیمت پایین تر, سوای بسیاری از مزایای جانبی می شود, گویای این مطلب است که سازندگان داخلی توانایی رقابت در بازار های جهانی را نخواهند داشت. بطور کلی با وجود فعالیت مستمر کشورهایی مانند ایالات متحده امریکا, انگلستان, ژاپن, کره جنوبی, فرانسه, اسپانیا, ایتالیا و در نهایت چین, امکان رقابت در بازار جهانی دور از ذهن میباشد.

بررسی سطح تکنولوژی تولید در واحدهای فعال

تکنولوژی مورد استفاده در تولید دیسک افست در مورد کلیه واحدهای تولیدی بغیر از شرکت هایی که مستقیما اقدام به وارد نمودن محصول مذکور می نمایند, یکسان بوده و تفاوت خاصی بین تکنولوژیها وجود ندارد. لیکن آنچه که سبب ایجاد تمایز بین قطعات تولید شده کارخانجات مختلف نسبت به همدیگر شده , شامل موارد زیر خواهد بود:

*توان فنی واحد تولیدی در انتخاب مواد , آماده سازی آن , تعریف و اجرای قطعات

مختلف بجز تیغه برش

*دقت عمل و کیفیت جوش

*دقت عمل در مونتاژ قطعا o

*دقت عمل اپراتورها در هنگام ماشینکاری

*دقت عمل کنترل کیفیت در جلوگیری از ورود قطعات نامرغوب به مجموعه قطعات آماده فروش

همچنین باید عنوان نمود که تکنولوژی تولید دیسک افست در ایران قدیمی تر از تکنولوژی ساخت محصول مذکور در سایر نقاط جهان است.نام کشورها و شرکتهای سازنده ماشینآلات مورد استفاده در تولید دیسک افست

مهمترین ماشین آلات مورد استفاده در این طرح عبارتند از ماشین تراش, ماشین فرز, ماشین مته, ماشین پرس, ماشین جوش و قیچی گیوتین که دارای تولید کنندگان داخلی بوده, قابلیت تهیه از منابع داخلی را داشته و به لحاظ کیفیت نیز قابلیت رقابت با نمونه های مشابه خارجی را دارا می باشند . درجدول ذیل مشخصات واحدهای تولید کننده ماشین آلات ارائه گردیده است .

بررسی وضعیت طرحهای جدید و طرحهای توسعه در دست اجرا

با مراجعه به بانک اطلاعاتی صنعتی وزارت صنایع و معادن, مشخصگردید که تا کنون هیچگونه طرحی مبنی بر تولید دیسک افست ارائه نشده است.

مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان

قطعاتی که در تولید دیسک افست بکار می رود را می توان در دو گروه قطعات اصلی و فرعی تقسیم بندی نمود. قطعات اصلی که عموما شامل قطعات بنیادی است, بمنظور ساخت, نیازمند تکنولوژی خاصی نمی باشد. در این حالت واحد تولیدی یا خود اقدام به ساخت آن می نماید و یا آنرا از سازندگان مختلف خریداری کرده و بر سایر قطعات مونتاژ می نماید )مانند بلبرینگ و شاسی( ولی دسته دوم از جمله قطعات استراتژیک هستند که برتری تکنولوژی در تولید آن, منجر به افزایش کیفیت محصول شده و بسیار حائز اهمیت است و متاسفانه تولید کنندگان داخلی فاقد آن می باشند )مانند تیغه های برش(نحوه عرضه محصول

روال کلی عرضه اینگونه از محصولات به این شکل است که ابتدا متقاضی جهت ثبت سفارش به سازنده مراجعه کرده, و پس از مشخصنمودن خصوصیات مورد نظرمحصول, اقدام به ثبت سفارش می نماید. پس از امضای قرارداد توسط متقاضی, سازنده اقدام به ساخت محصول بر اساس مفاد قرارداد نموده و محصول مورد نظر بر اساس امکانات واحد تولیدی بین 5 تا 12 روز تحویل خریدار می گردد.تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای مرسوم در تولید محصول

بطور کلی فرآیند ساخت دیسک افست از پیچیدگی خاصی برخوردار نمی باشد. در ابتدا ورق ها بر اساس فرم از پیش تعیین شده برش خورده, خم شده و پس از ایجاد لبه ها و زواید مورد نیاز به قسمت جوشکاری روانه می شوند. بدلیل آنکه فرآیند تولید از نوع کارگاهی بوده و با شرایط موجود, نیازی به توسعه فرآیند و تبدیل آن به فرآیند تک سلولی نمی باشد, مطلب خاصی جهت بحث و بررسی در ارتباط با تکنولوژی مرسوم وجود نخواهد داشت. چرا که عملیات هایی مانند جوشکاری, برش, خم کاری و..., امروزه جز فعالیت های ابتدایی تولید بوده و نیازی به بحث و بررسی ندارد. ساخت شاسی و سایر متعلقات از قبیل چرخ, اهرم ها و... در این گروه طبقه بندی می شوند. اما در ارتباط با تیغه های برنده وضعیت به گونه ای دیگر است. بدلیل شرایط خاصبوجود آمده در ضمن استفاده از دیسک افست, از جمله فشار ایجاد شده توسط تراکتور و نیروی عکس العمل خاک که بطور مداوم بر تیغه فشار وارد می نماید, برخورد تیغه ها با موانع بسیاری از جمله کلوخ, سنگ, اشیا سخت و ... , آلیاژ بکار رفته جهت ساخت آنان, و همچنین نحوه ساخت آن بسیار حائز اهمیت است. اهمیت آن به اندازه ایست که باعث گردیده کشورهای محدودی با سرمایه گذاری مطالعاتی بهترین نحوه ساخت و آلیاژ مورد نظر را کشف نموده و از آن بعنوان یک تولید انحصاری سود قابل توجهی را عاید خود سازند. متاسفانه درحال حاضر کشور ما بدلایل متفاوت, فاقد این تکنولوژی بوده و جهت رفع اثرات منفی آن ناگزیر به واردات این قطعه می باشد.

لینک کمکی