كارگاه تاسیسات شهری - رشته شهر سازی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن کارگاه تاسیسات شهری - رشته شهر سازی :

کارگاه تاسیسات شهری - رشته شهر سازی

گام اول : با مراجعه به شرکت ها و ارگان های مختلف و مطالعات کتابخانه ای , جمع آوری اطلاعات و نقشه های محدوده ی مورد بررسی توسط گروه انجام گرفت . 1) شرکت برق منطقه 8

2) شرکت برق واحد کوهسنگی

3) شرکت برق واحد خیام

4) شرکت برق فلکه ضد

5) شهرداری منطقه 8

6) شرکت گاز

7) شرکت مهندسی شایگان تراز شرق (گاز)

گام دوم : تنظیم و پرکردن پرسشنامه , که منجر به شناخت نسبی از محدوده شد .

گام سوم : با کنار هم قرار دادن اطلاعات پرسشنامه ها و مشاهدات میدانی , به نقاط قوت و ضعف محدوده دست یافتیم .

گام چهارم : تشکیل ماتریس SWOT

گام پنجم : نتیجه گیری و ارائه راهکار

گام ششم : با توجه به عناوین عنوان شده , گزارش نهایی تدوین شد و آماده ارائه نهایی گردید

فصل اول : طرح تحقیق

* بیان مسئله :

در زیر ساختمان ها و خیابانهای یک شهر امروزی ,شبکه ای متشکل از دیوارها,ستون ها,کابلها, لوله هاو تونلها وجود داردکه همگی آنها برای برآورده کردن نیازهای اساسی ساکنان شهر لازم هستند.همان طور که دیوارها و ستونها, ساختمانهای شهر,پلها و برجها را برپا می دارند,لوله ها, کابلهاو تونلها نیز نیازهای اساسی زندگی از قبیل آب, برق و گاز را تامین می کنند.

هر چه شهر بزرگتر باشد این شبکه پیچیده تر می گردد.چون این شبکه بزرگ به ندرت دیده میشود,تصور پیچیدگی اش دشوار است و کارایی اش را همواره به سختی می توان فهمید.تا زمانی که یک کابل برق قطع نشود یا یک شاه لوله نترکد ما به گستردگی وابستگیمان به این شبکه وسیع پی نخواهیم برد.بنابر این در این پروزه سعی ما بر این است که بررسی و شناخت تجهیزات شبکه برق رسانی-آب و فاضلاب و تعیین استانداردهایی که جهت استقرار این تاسیسات وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد.

* هدف مساله:

همانگونه که فضای توده های ساختمانی در بر دارنده سازه هایی برای تحمل بار آنهاست, فضای

خیابان ها و پیاده روها نیز دارای شبکه هایی است که برای خدمات رسانی به مردم لازم است .

شبکه های اساسی که ما آنها را ((شبکه های خدماتی)) می نامیم شامل شبکه آبرسانی,انتقال فاضلاب, شبکه زه کشی, انتقال برق و بخارو گاز و شبکه ارتباطی تلفنی است.

با توجه به این مسائل, هدف از بررسی تاسیسات و تجهیزات محله مورد مطالعه شناخت دقیق هر یک از تاسیسات شهری بویژه تاسیسات برق می باشد و اینکه آیا این تاسیسات جوابگوی نیاز ساکنین محله مورد نظر است یا خیر؟

* ضرورت مسئله :

با توجه به اینکه برق یکی از نیازهای اساسی انسانها است , رسیدگی به این نیاز باید اولویت قرار گیرد . از این رو باید دقت شود تا تاسیسات مورد استفاده برق از استاندارد کافی برخوردار باشند .به همین دلیل سعی می کنیم تا در این تحقیق به شناسایی و بررسی تاسیسات برق منطقه 8 بپردازیم .

* سوالات اساسی :

1) آیا تاسیسات برق رسانی در محدوده مورد مطالعه جوابگوی نیاز محله می باشد ؟

2) آیا تاسیسات برق محدوده مطابق با استاندارد های توسعه پایدار است ؟

3) پروژه های لازم الاجرا در محدوده کدام اند ؟

فصل دوم : شناخت ویژگی های محدوده مورد مطالعه :

محدوده مورد مطالعه هسته شهری بین خیابان های شیرازی , امام خمینی , آزادی , و بازارچه سراب می باشد که این محدوده در مرکز شهر مشهد واقع شده است. جمعیت کل مجموعه حدود 1320 نفر است که شامل 331 خانوار و بعد خانوار 3.99 نفر می باشد

ازویژگی های مهم این محدوده وجود بارگاه باشکوه امام هشتم در مرکز شهر و در نزدیکی محدوده ی مورد نظر است که در حال حاضر سالی 12 تا 14 میلیون نفر زایر دارد و پیش بینی می شود تا پایان قرن (سال 1400 شمسی ) به حدود30 میلیون نفر برسد .

این محدوده تحت پوشش شرکت برق منطقه 8 بوده و توسط نیروگاه های استان خراسان تامین نیرو می شود (نیروگاه توس و ....)

لینک کمکی